Poupratovali sme tému magnézia raz a navždy

Žijeme v dobe, ktorá neustále skúša, koľko toho zvládneme. Uponáhľaný životný štýl, stres v práci, často aj doma, cvičenie, posilňovanie, cestovanie, budovanie fyzickej odolnosti, alebo naopak množstvo chorôb na druhej strane, nespavosť, intolerancie či alergie, prinášajúce, málo kvalitné potraviny, v ktorých je čoraz nižší prirodzený obsah vitamínov a minerálov… 

A takto by sme mohli pokračovať v opise. Všetky tieto faktory zvyšujú najmä potrebu jedného esenciálneho minerálu pre ľudské telo: MAGNÉZIA. Magnézium je kľúčové pre viac ako 300 biochemických reakcií v tele – od podpory svalov a nervov, na srdce a cievy vrátane oblastí ako dobrý spánok, regenerácia tela a ďalšie iné. Telo je tak často odkázané na jeho dopĺňanie. Je jedno, či máte aktívny životný štýl alebo nie, určite ste sa s ním už stretli. V lekárňach, e-shopoch, drogériách, fitness centrách, ba i pri pokladniach v niektorých obchodoch. A možno ho aj užívate. Ale vybrali ste si to “správne” magnézium pre potreby vášho tela?

Nie je totiž magnézium ako magnézium. Každá z jeho foriem má iné využitie a úplne inú vstrebateľnosť a je určená na iné problémy. Nie je jednoduché sa v tom vyznať. My vám v tomto eneblogu podrobne vysvetlíme, aké formy sú bežne dostupné a ktorá má aký účinok. Zmeňte svoj pohľad na vitamíny a minerály a nekupujte ich bezhlavo odkiaľkoľvek. Vo svojom tele prežijete celý život. Tak nech dostáva to najlepšie!

Formy magnézia a ich využitie

Magnézium citrát

Má vysokú vstrebateľnosť. Na čo je dobré? Zmierňuje svalové kŕče, migrény a zápchu vďaka laxatívnemu účinku. Ideálne pre aktívnych ľudí. (zdroj: Coudray et al., 2005, Journal of Nutritional Biochemistry)

Magnézium oxid

Má nízku vstrebateľnosť, len približne 4 %. Na čo je dobré? Pomáha pri zápche a pálení záhy, no na doplnenie horčíka do tela nie je efektívne. (zdroj: Schuette et al., 1994, Journal of Parenteral and Enteral Nutrition)

Magnézium malát

Vstrebateľnosť je dobrá a hoci sa presné percento v rôznych štúdiách líši, považuje sa za vysoko biologicky dostupné pre organizmus. Na čo je dobré? Chronická únava, svalové bolesti, fibromyalgia – skvelé pre energiu. (zdroj: DiNicolantonio et al., 2018, Open Heart)

Magnézium bisglycinát

Jedna z najvyšších vstrebateľností až 80%. Na čo je dobré? Je to najširokospektrálnejšie magnézium. Okrem toho je dobré na stres, úzkosť, nespavosť a svalovú regeneráciu. Ideálne na večer pre pokojný spánok. (Zdroj: Štúdia Coudray et al. 2005, Journal of Nutritional Biochemistry)

Magnézium treonát

Má vysokú vstrebateľnosť a unikátnu schopnosť prenikať do mozgu. Na čo je dobré? Pamäť, koncentrácia, prevencia starnutia mozgu. (Zdroj: Slutsky et al., 2010, Magnesium in the Central Nervous System)

Magnézium taurát

Ide o chelátovú formu s dobrou vstrebateľnosťou. Na čo je dobré? Zdravie srdca, krvný tlak, cukrovka. (Zdroj: DiNicolantonio et al., 2018)

Magnézium chlorid

Má dobrú vstrebateľnosť. Na čo je dobré? Svalové kŕče, detoxikácia, kožné problémy. (Zdroj: Coudray et al., 2005)

Magnézium laktát

Má strednú vstrebateľnosť a je šetrné k tráveniu. Na čo je dobré? Dlhodobé dopĺňanie horčíka, svalové problémy. (Zdroj: Coudray et al., 2005)

Magnézium orotát

Má pomerne vysokú vstrebateľnosť a podporuje energiu. Na čo je dobré? Srdce, vytrvalostné športy. (Zdroj: DiNicolantonio et al., 2018)

Magnézium sulfát (Epsomská soľ)

Vstrebateľnosť: Nízka pri perorálnom užití. Na čo je dobré? Kúpele na relaxáciu svalov, zápcha. (Zdroj: Coudray et al., 2005)

Prečo je bisglycinát kráľom magnézia?

Výskumy jednoznačne ukazujú, že magnézium bisglycinát vyniká. Nielen že je šetrný k žalúdku a nemá laxatívne účinky, ale podľa štúdií podporuje zaspávanie a hlboký spánok, jeho vstrebateľnosť je mnohonásobne vyššia ako u oxidu a je zaradený medzi top biologicky dostupné formy. V tejto forme sa viaže na glycín, ktorý zlepšuje jeho vstrebávanie a uvoľňovanie podľa potreby organizmu. Bisglycinát je efektívny aj pri nižších dávkach. Neplatí, že čím vyšší obsah, tým lepšie. Najlepšie je, keď si telo zoberie presne toľko minerálu, koľko potrebuje. A to je dosiahnuté najmä v tejto forme.

En-ten-ti-ky…?

Výber formy magnézia by nemal zohľadňovať iba obsah samotného minerálu, ale aj jeho využiteľnosť pre telo. Magnézium nie je univerzálne – vyberte si formu, ktorá rieši váš problém. Ak bojujete s nespavosťou a stresom z moderného života, siahnite po bisglycináte. Pre energiu je skvelý malát, na srdce taurát, a pri zápche citrát či oxid. V dnešnej dobe plnej výziev je správna voľba magnézia dôležitým krokom. Tak vykročte tou správnou nohou smerom k lepšiemu zdraviu!

Podobné články