Veľký test: Žilinské deti nosia domov až 10 zdrojov baktérií a vírusov. Umývanie rúk nestačí

Otestovali sme s UV lampou, ako deti prenášajú rôzne patogény zo školského kolektívu až do rodiny. Neviditeľní návštevníci sa skrývajú na ich rukách, oblečení, školských pomôckach, dokonca aj na obyčajnej fľaši vody. Ani najdôslednejšie umývanie rúk preto nestačí. Je potrebné doplniť ho účinnými prípravkami na podporu imunity celej rodiny. Vedeli ste však, že nejde len o vitamíny pre deti a Céčko?

ruky

Žilinskí školáci, rovnako ako všetky slovenské deti, si každý deň prinášajú domov viac než len známky a zážitky. Milióny neviditeľných čiernych pasažierov majú hody najmä na jeseň, keď sú žiaci po dlhej dobe vo veľkých kolektívoch. Baktérie, vírusy a rôzne mikroorganizmy sa šíria v triedach, preskakujú na detské ruky a z nich zase na peračník, tabuľu, školskú tašku. A cestu zakončia u nás v obývačke. Nie je preto prekvapením, že celé rodiny trpia nákazami a chorobami, ktoré sa opakovane objavujú na jeseň po návrate detí do škôl.

Vedeli ste, že...

...v prvých mesiacoch školského roka je výskyt infekcií dýchacích ciest u detí až o 47 % vyšší v porovnaní s letným obdobím?[1] Deti sa vracajú do kolektívu, sú v úzkom kontakte so spolužiakmi, a ich imunitný systém je po prázdninách menej pripravený čeliť infekciám. Zvyšuje sa pravdepodobnosť, že prinesú domov nielen nové vedomosti, ale aj nové vírusy.

 

UV

Škodlivé mikroorganizmy u vás doma prežijú až 3 dni

Priblížme si každodenný scenár. Deti sa vracajú zo školy, plné energie a príbehov o tom, čo sa dialo na hodinách, cez prestávku, medzi lavicami. krem vedomostí a známok si však domov prinášajú aj mikroskopických nepriateľov, ktorí na nich číhajú počas celého dňa a využívajú každú príležitosť na šírenie. Stačí na to aj letmý dotyk s kontaminovanou tabuľou, skrinkou či kľučkami a infekcia dostane zelenú. Po ceste domov zbierku doplnia na preliezkach, v obchode, pri spoločnej hre. Po príchode domov si síce ruky umyjú, no okrem nich sú znečistené aj predmety, ktoré používajú. Školské pomôcky, peračník, zošity a dokonca aj mobil sú plné baktérií a vírusov, ktoré sa u vás doma slobodne šíria.

Nachytaných vírusov totiž nie je také ľahké sa zbaviť, prežívajú aj niekoľko dní. Na plastoch a kovoch zostávajú aktívne až 72 hodín[2]​. Na mäkších, poréznych povrchoch, ako je zošit, školský batoh, plátený peračník alebo oblečenie, môžu prežiť do 24 hodín​.

To, čo by sa mohlo javiť ako neškodný kontakt, sa ľahko môže zmeniť na riziko nákazy pre celú rodinu. Prenos patogénov z dieťaťa na zvyšok rodiny je totiž rýchlejší, než si myslíme[3]. Chrípka či nachladnutie sa šíria najrýchlejšie, prvé príznaky môžete pocítiť už po jednom dni. Baktériam to trvá o niečo dlhšie, zvyčajne 2 až 5 dní. Nezabudnite, že infekcie sa nešíria len priamo cez kašeľ, kýchanie alebo sliny, ale aj nepriamo cez kontaminované povrchy, ktorých sa bežne dotýkame. Vďaka javu nazývanému fluorescencia[4] môžeme tieto škodlivé mikroorganizmy a ich stopy zviditeľniť. Niektoré baktérie alebo produkty ich aktivity obsahujú molekuly, ktoré absorbujú UV svetlo a následne ho vyžarujú späť vo forme viditeľného svetla. Tento efekt nám umožňuje odhaliť skryté mikroorganizmy, ktoré sú bežne neviditeľné.

Zmapovali sme v Žiline cestu školáka a 10 ohnísk nákazy

Týchto 7 patogénov sa k vám najčastejšie dostane zo školy[5]

  1. Streptococcus pneumoniae (pneumokoky) – zodpovedné za infekcie horných dýchacích ciest. Tieto baktérie sa šíria cez kašeľ, kýchanie a dotyk kontaminovaných povrchov.
  2. Rhinovírus (bežné prechladnutie) – jedna z najčastejších vírusových infekcií, ktorá sa šíri priamym kontaktom alebo dotykom povrchov, na ktorých vírus prežil​.
  3. Influenza (chrípka) – vírus chrípky sa šíri veľmi rýchlo prostredníctvom kvapôčok vo vzduchu alebo na kontaminovaných povrchov, na ktorých môže prežiť niekoľko dní​.
  4. Staphylococcus aureus (zlatý stafylokok) – nachádza sa na koži a predmetoch, ako sú školské tašky alebo športové vybavenie. Môže spôsobiť kožné infekcie a v niektorých prípadoch aj vážnejšie infekcie, ako je zápal pľúc​
  5. Escherichia coli (E. coli) – baktéria spôsobujúca infekcie zažívacieho traktu. Prenáša sa dotykom kontaminovaných povrchov a nesprávnou hygienou, najmä po použití toalety​.
  6. Norovírus – spôsobuje gastrointestinálne problémy, ako sú hnačka a vracanie. Prenáša sa cez kontaminované jedlo alebo predmety a na povrchoch prežije aj niekoľko dní​.
  7. COVID-19 (SARS-CoV-2) – koronavírus, ktorý môže prežiť na povrchoch ako plast či nerezová oceľ až 3 dni. Prenáša sa najmä prostredníctvom kvapôčok vo vzduchu, ale aj dotykom kontaminovaných povrchov​

Na ochranu pred nákazou vám umývanie rúk stačiť nebude

Umývanie rúk je základom každodennej hygieny a má svoj neodškriepiteľný význam. Prečo sa však naň nemôžete úplne spoľahnúť? Aj keď starostlivo dodržiavate všetky hygienické pravidlá, na rukách sa stále skrývajú baktérie, ktoré bežné umývanie neodstráni. Dokonca aj po dôkladnom umytí vám zostávajú na opomenutých miestach – medzi prstami, pod nechtami alebo na vrchnej strane rúk. Druh mydla, teplota vody, doba umývania a jeho technika ovplyvňujú počet odstránených mikroorganizmov, no nikdy nie je možné dosiahnuť 100 % čistotu rúk.

Baktérie a vírusy sú síce neviditeľné, no ich vplyv je citeľný. Okrem hygieny rúk a dezinfekcie je dôležitá komplexná prevencia a podpora imunitného systému celej vašej rodiny. Pravidelný pohyb na čerstvom vzduchu, pestrá a hodnotná strava a dostatok kvalitného spánku sú nosné piliere silnej odolnosti. V Enebire ich voláme dobrozvyky.

info

 

Posilnite si imunitu prírodnými doplnkami Enebire

Naše prémiové výživové produkty sú navrhnuté tak, aby podporovali prirodzenú obranyschopnosť tela. Vhodne skombinované vitamíny a minerály vám pomôžu, aby ste boli odolnejší voči všetkým infekciám. Kľúčové však je užívať ich pravidelne, a nie až vtedy, keď na vás niečo lezie. Priznajme si, že práve na prevenciu najčastejšie zabúdame a spamätáme sa, až keď nás dovlečená choroba opäť uloží do postele.

Liposomálny Vitamín C Enebire

No.1 na imunitu je vitamín C

Lipozomálny vitamín C alebo vitamín C so šípkami a bioflavonoidmi sú vysokoefektívne formy s maximálnou vstrebateľnosťou. Bezpečne vás chránia pred škodcami zo školského prostredia.

  Enebire Vitamín D3&K2

Vitamín D zaraďte namiesto slnečných lúčov

Nedostatok slnečného svitu počas zimných mesiacov vedie k poklesu vitamínu D a oslabeniu imunity. Kombináciou vitamínu D3 s K2 si tento výpadok výborne doplníte.

Enebire Zinok 

Pri zvýšenom strese užívajte zinok

Zinok je nevyhnutný pre optimálnu funkciu imunitného systému, predovšetkým pri zvýšenom napätí a vyčerpaní. Dostatočný príjem tohto esenciálneho minerálu podporuje celkovú obranyschopnosť organizmu a pomáha skrátiť prechladnutie.

Enebire Symbiotiká    Enebire Probiotiká

Podporte mikrobióm probiotikami a symbiotikami

Zdravá črevná mikroflóra priamo súvisí s obranyschopnosťou organizmu. Probiotiká a symbiotiká podporujú tráviaci systém a posilňujú prirodzenú odolnosť, čo je nevyhnutné najmä pri návrate detí do školského kolektívu.

Enebire Omega3 

Pre sviežu myseľ pravidelná dávka Omega-3

Omega-3 mastné kyseliny, ako súčasť rybieho oleja, pozitívne vplývajú na komplexné kognitívne schopnosti detí. Tento doplnok je vhodný pre všetkých členov vašej rodiny na podporu počas celého školského roka.

 

Otočte svoj prístup k životu, my v Enebire vás podporíme

Sme prírodní, slovenskí a už od roku 2015 zameraní na kvalitné výživové doplnky so zvýšenou účinnosťou. Pri výrobe všetkých 30 produktov dbáme na ich zloženie, eliminujeme v nich nežiaduce látky a dopĺňame ich prírodnými zložkami.

Aby sme mohli zaručiť čo najvyššiu účinnosť každého doplnku, musíme rozumieť tomu, ako žijete a čo vás trápi. Študujeme život a vaše problémy a zisťujeme, ako vieme pomôcť vám aj vašim školákom. Doprajte si prémiové slovenské doplnky, aby ste si mohli užívať skvelý čas s rodinou. Naštartujte zdravé dobrozvyky, a to ostatné je už len doplnok.

Katka z Enebire

 

[1] Journals.plos.org
[2]mdpi.com
[3] pmc.ncbi.nlm.nih.gov
[4] Scienceinfo.com
[5]Frontiersin.org